Uuest nädalast maskid kohustuslikud

Kes ei tohi kanda maski?

Sellest nädalast on maski kandmine kohustuslik kõikjal avalikes siseruumides, sealhulgas ka ühissõidukis. Maski kandmine avalikes siseruumides on kohustuslik kogu Eestis.  


Üha enam koguneb tõendeid selle kohta, et kui suur osa elanikkonnast kannab maske avalikes siseruumides, on võimalik pidurdada ülemiste hingamisteede viirushaiguste levikut. Kasu on nii mitmekordselt kasutatavatest mitmekihilisest kangasmaskidest kui ka ühekordseks kasutamiseks mõeldud meditsiinilistest või nn kirurgilistest maskidest.


Maski kasutamine on KEELATUD

  • alla kaheaastastel lastel;

  • inimestel, kellel langeb tavaõhku hingates vere hapnikutase alla normaalse taseme (tavaliselt on need raskete kopsu- ja südamehaigustega patsiendid, kes vajavad kodust hapnikravi);

  • inimestel, kes erinevatel põhjustel ei ole võimelised oma maski ise eemaldama (näiteks halvatusega, voodihaiged, teadvuseta, sügava psüühikahäirega inimesed).


Olukorrad, kus maski kandmise kohustusele võib teha erandi:

  • maski ei pea kandma alla 12-aastased lapsed;

  • maski võib eemaldada rääkides kuulmispuudega inimestega, kel suu nägemine on vajalik kõne mõistmiseks (selles olukorras võiks vestluskaaslase kaitsmiseks kasutada läbipaistvat visiiri);

  • kui isiku tuvastamiseks palutakse mask eemaldada;

  • kui on tõsine oht inimese elule või tervisele.


Raviga hästi kontrollitud kroonilised haigused, sealhulgas kroonilised hingamisteede või südame-veresoonkonnahaigused ei ole põhjus, miks mitte maski kanda. Kerge ja mõõduka raskusega kroonilisi haigusi põdevad patsiendid on COVID-19 raskest kulust eriti ohustatud ja saavad maski kandmisest enim kasu. Seetõttu peaksid need grupid ja nende läheduses viibivad inimesed maske kandma.


Perearstid väljastavad tõendeid ainult juhtudel, kus maski kandmine on tervislikel põhjustel keelatud; alla kaheaastaste laste maskikandmise kohta tõendeid ei tehta.